"ВИП секюрити" купува "3С СОТ", с което образува най-голямата охранителна група в страната
Яки момчета с дебели вратове, тъмни очила, черни фланелки и още по-черни коли. През 90-те години това беше образът на охранителите, които, вместо да пазят, основно рекетираха търговци и граждани в замяна на "закрила".
Тази дейност днес няма нищо общо с най-тъмните години на прехода. На силно фрагментирания пазар отдавна присъстват и чужди фирми, а нова сделка между двама от водещите играчи предвещава голяма консолидационна вълна. Главното действащо лице в придобиването е антипод на мутрите - той е млад и образован бизнесмен. И който наскоро е направил нещо необичайно за местното предприемачество - избрал е чужд мениджър за дружеството си, за да го управлява по подобие на "западните" фирми.
Крачката сега е едра: компанията на Атанас Симеонов "ВИП секюрити" обяви, че купува един от големите си конкуренти - "3С СОТ". И така, след като компания №2 в сектора придобива дружество №3 се формира най-голямата фирма в бранша с очакван оборот от 35 млн. лв. Тя ще е и първата, която ще предлага на национално ниво всички услуги в сферата на сигурността. "3С СОТ" е лидер в сегмента мониторинг и интервенция (известен като СОТ), докато "ВИП секюрити" работи основно с корпоративни клиенти и е най-голямата компания за инкасо услуги. "Досега продуктовото ни портфолио включваше всички гардинг услуги плюс кеш услугите и имахме малко участие на пазара на СОТ услугите. Към "3С СОТ" ни привлече националното покритие", казва Атанас Симеонов, собственик и управител на "ВИП секюрити".
Идеална синергия
Преговорите по сделката са продължили от средата на миналата година до тази пролет. Засега двете компании няма да се обединяват в един общ бранд и ще действат като самостоятелни марки. Придобиването става чрез специална компания, собственост на Симеонов, която вече държи около 52% в "3С СОТ". Сделката е финансирана чрез собствен капитал и банков кредит. Цената не беше обявена. Но ако се съди по оборотите и печалбите на дружеството, вероятно става въпроса за седемцифрена сума.
"ВИП секюрити" е позиционирана основно в корпоративния финансов сегмент, позната и от много ивенти като концерти и други, докато "3С СОТ" е много повече масова марка, разпознаваема и в провинцията. Така че двете фирми се допълват", казва Симеонов. Целта е обединената компания да има балансирано портфолио и да не е прекалено зависима от нито един сегмент.
"ВИП секюрити" отдавна проучва пазара за СОТ услуги. Според Симеонов едната идея преди няколко години е била навлизане в този сегмент чрез придобиване на 20 - 30 по-малки фирми, но тя не е станала факт и заради нежеланието на собствениците да продават на реалистични цени. Най-накрая се стигнало до преговори с "3С СОТ". Досега групата беше контролирана от компаниите за производство и търговия със системи за сигурност "Телетек груп" и "Сенсус" чрез Петър Полилеев, Валентин Стоицев и Ангел Александров, които са сред създателите на охранителната компания. "Решихме да се съсредоточим върху основния си бизнес. Предпочитахме българска фирма за купувач, като знаехме, че за "ЗС СОТ" е по-добре да е част от голяма група, а чрез партньорството с "ВИП секюрити" ще се получи пълна синергия в секюрити услугите", заяви Полилеев. Досегашните мажоритарни акционери ще продължат да работят тясно с обединената група в доставката на електронни системи и техническо сътрудничество.
След обединението приходите на двете фирми ще достигнат около 35 млн. лв. през 2011 г., което прави общата група номер едно в сектора. Придобиването на "3С СОТ" не е първата голяма сделка на "ВИП секюрити" в сектора. Компанията стана голям играч в сегмента на инкасо услуги с изкупуването през 2007 г. на "Оптима файненшъл сървисиз" - бизнеса на "Уникредит Булбанк" за превоз на ценни пратки и товари. Само за 20-те бронирани коли беше платена цена от 1 млн. евро.
Късче по късче
Всъщност тези 35 млн. лв. приходи на обединената група са достатъчни едва за дял от 5% от българския пазар, който се оценява на около 300 млн. евро. Това обаче е целият бизнес, макар че част от него все още е в сивата зона. Другият голям играч с подобен дял от около 5% е "СОТ 161".
"Пазарът расте с около 20% на година и се консолидира. Разликата между България и други страни в Европа е, че тук има много компании - около 1500 фирми с много малки дялове", казва Хосе-Мария Мартинес де Алегриа, член на ръководството на "ВИП секюрити" и новият председател на борда на директорите на "3С СОТ". Най-големите пет компании у нас държат едва 15% от пазара, докато в съседна Румъния, където е работил Мартинес де Алегриа, водещите пет контролират 60%. Много от тези 1500 охранителни фирми са създадени от хора от системата на МВР или армията, които нямат никаква финансова и бизнес подготовка. С разрастването на компаниите си в годините на бума, те определяха цени, без да са наясно с разходите, което в един момент направи контролирането на бизнеса им трудно. Очакванията са много от тези компании постепенно или да бъдат изкупени от по-големи играчи, или да фалират. "Всичко започна с кризата, която закъсня у нас с година и според мен 2011 г. ще е най-драматична откъм икономически ефект върху сектора", казва Симеонов. Според източници от бранша много участници на пазара си търсят купувачи, което е предвестник на нови сделки.
Следващите две години ще покажат кои са най-здравите играчи, които ще оцелеят в очакваната консолидация. Например някои фирми в сектора са прекалено зависими от обществените поръчки и не се знае колко устойчив е този бизнес модел, особено ако има забавяне на плащанията от държавата. Очакванията са също така вълната на консолидация да осветли част от охранителната индустрия, тъй като е обществена тайна, че много от по-малките фирми работят без фактури, крият приходи и определят дъмпингови цени. Неясното ценообразуване през последните години прави много трудно и да се определят маржовете, на които работят много от фирмите в сектора. Докато в Западна Европа, нормалната норма на брутната печалба (EBITDA) е около 15 до 20%, при българските фирми тя е под 10%, сочат източници от индустрията. Срещат се случаи и на 3% марж.
Поглед навън
От "ВИП секюрити" не крият, че следващата стъпка след разширяването на бизнеса им в България е евентуална международна експанзия. Естествено целта са близките държави.
Но преди това уточняват, че първо трябва да завършат интегрирането на двете компании. При 50 хил. клиента икономията от мащаба е сигурна. Двете компании могат да оптимизират и административните си услуги. Ще трябва и време за обучаване на служителите на "3С СОТ" по стандартите на фирмата-купувач.
"Трудовите разходи в сектора растат, което променя пазара и се внедряват все повече технологии. Нашата компания е в много добри позиции да се възползва от тези промени, тъй като е от силните играчи в тази сфера", казва Мартинес де Алегриа.
За корпоративния сектор в страната сделката би трябвало да е добра новина - ще могат да работят със светла компания, която предлага пълната палитра от услуги. За масовия клиент ефектът няма да е пряк - поевтиняване на услугата трудно може да се очаква, защото в България СОТ-ът струва 10 евро, а в Румъния например е три пъти по-скъпо. Промяна може да се очаква по-скоро по линия на качеството и предлагането на нови продукти и технологии.
В. Капитал, 06.06.2011г.